Jelenlegi hely

Gyógyszerek és étrend-kiegészítők kismamáknak – vannak mellékhatásaik is?

A várandósság hónapjai alatt vannak olyan, kismamáknak készült, gyakran, már-már rutinszerűen szedett készítmények, amik a fejlődő embrió/magzat és a kismama egészségét egyaránt szolgálják. Példaként említhető, hogy a kismamák egy része már a fogantatást megelőzően is szed folsavat is tartalmazó vitamin- és nyomelem-készítményt.

Továbbá vannak olyan várandóssággal összefüggő panaszok, pl. vashiány, has keményedése, terhességi hányinger, hányás, amik a kismamák egy jelentős csoportjára jellemzők. Ezeken a kellemetlenségeken megfelelően megválasztott szerekkel, például vaspótló készítményekkel, plusz magnézium- vagy B6-vitamin adagolással lehet segíteni.

Az említett szerek túlnyomó részt vény nélkül vásárolhatók meg a gyógyszertárakban. Több évtizede használt összetevőkkel rendelkező készítményekről van szó, amelyeknek a hatóanyagai, a bennük lévő ásványi anyagok és vitaminok előírásszerű adagolás esetén semmiféle káros hatást nem fejtenek ki sem a fejlődő embrióra/magzatra, sem a leendő anyukára.

Mégis, az alkalmazás heteiben, hónapjaiban enyhe mellékhatások fellépésével számolni lehet. Ez nem kell, hogy megijessze a kismamákat, és nem kell, hogy emiatt esetleg abbahagyja a kismama a gyógyszerek, étrend-kiegészítők szedését. Épp ellenkezőleg: az esetleges mellékhatások ismerete hozzájárulhat ahhoz, hogy a kismama várandósan a fellépő mellékhatások ellen, és problémamentes legyen a babavárási időszak.

Nézzük, hogy az egyes vitaminok, étrend-kiegészítők szedésekor mivel lehet számolni:
 

B-vitamin bevitel

Számos vitamin- és nyomelem-készítmény tartalmaz egy- vagy többféle B-vitamint (B1, B2, B6, B9, B12 stb.). Ezek a vitaminok a legkülönfélébb anyagcsere-folyamatokhoz, az idegrendszer működéséhez szükségesek.

 
  • Szedésükkor ritkán túlérzékenységi (allergiás) reakció fordulhat elő, pl. tiamin (B1-vitamin) érzékenység.
  • A B2-vitamin (más néven riboflavin) a vizeletet erős sárga színűre festheti.
  • A B9-vitaminként is emlegetett folsav a velőcsőzáródási rendellenességek megelőzésében játszik kulcsszerepet, minden kismama vitamin- és nyomelem-készítmény elengedhetetlen összetevője. Mellékhatások (pl. alvászavar, hányinger, hasi feszülés, puffadás, rossz szájíz stb.) csak nagy adagok szedése esetén fordulhatnak elő, ez azonban nem jellemző a várandóság alatti folsav-pótlásra.

 

Magnéziumpótlás

  • Az izmok (pl. lábikra) görcsbe rándulása, a méhfalnak a görcsös összehúzódása, az enyhe stressz, feszültség magnézium-bevitellel orvosolható.
  • A magnéziumpótló filmtabletták, rágótabletták, illetve ivóoldatok sajátos mellékhatása a székletlágyító, nagyobb dózisoknál hasmenést okozó mellékhatás.
  • Ez a „mellékhatás” a gyakran székrekedéssel küzdő kismamák esetén általában egyáltalán nem zavaró.

 

Vaspótlás

  • A kismamák vasigénye magasabb, mint a nem várandós nőké, és ez sok esetben plusz vasbevitelt tesz szükségessé,- főleg, ha a laboratóriumi vizsgálatok, a vérkép alapján ezt a kezelőorvos is így találja.
  • Vaskészítmények szedésekor a vas-sók fémes íze és a következményesen rossz szájíz, mint mellékhatás, sokakat zavar: ez a kellemetlenség a délelőtti órákban – a reggelit kb. 2 órával követően – de már ismét üres gyomorra történő bevétellel némileg tompítható.
  • Előfordulhat, hogy fekete színű lesz a széklet, ez a vas-terápia ártalmatlan velejárója.
  • Gyakori, hogy a vaskészítményt szedő kismama székrekedést tapasztal, vagy a már egyébként is fennálló székelési nehézségein ront a vaspótlók szedése. Az állapot javítására iktasson be lekvárokat, aszalt gyümölcsöket az étrendjébe a kismama!

 

Halolaj

  • A második trimesztertől, a legújabb kutatások alapján érdemes többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag halolajat is szedni a kismamáknak.
  • Nagyobb adagok tartós szedése esetén ritkán gyomor-bélrendszeri tünetek (pl. enyhe hasmenés, halszagú lehelet) jelentkezhetnek. Ezek egyébként ugyanazok a panaszok, mint amik egy bőséges halvacsora után is jelentkeznének.

 

 

Dr. Budai Marianna PhD
szakgyógyszerész

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.
Ugrás az oldal tetejére