Jelenlegi hely

Szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.

 

Szilveszterkor és újévkor a szokások és hiedelmek célja, hogy biztosítsa a következő esztendőre az emberek egészségét, szerencséjét, bő termést, az állatállomány szaporaságát, ilyenkor még a kevésbé babonás emberek is kaphatók egy kis varázslatra.

 
 

 

10 jó tanács a hagyományokhoz híven:
  

  1. Szilveszter napján nem szabad teregetnünk, így mosnunk sem, mivel teregetés közben kirázzuk a gazdagságot; és ne öntsük ki a szemetet sem, mert kiöntjük vele a szerencsét a házból! 
     
  2. Pontosan a gazdagság miatt nem ehetünk szárnyast újév napján, hiszen azok hátrafelé kaparják a pénzt, a sikert, míg a malacok az orrukkal túrják azt nekünk ki. A négylevelű lóherét tartó malac az egyik legfontosabb szerencseszimbólum, így ezen a napon malachús jár mindenkinek, a szárnyasokat pedig felejtsük el.
     
  3. De ne felejtsük el a legfontosabbat: a lencse, a bab vagy bármilyen aprószemes étel fogyasztását, mert az sok pénzt és szerencsét hoz a házhoz.
     
  4. Szilveszter éjszakájára süssünk szerencsepogácsát. Az egyikbe tegyünk egy érmét: a mondás szerint aki megtalálja, annak nagy szerencséje lesz!
     
  5. Készítsünk rétest, a gazdagság hosszúságát a rétes hosszúsága határozza meg, de mindkét vége érjen a tepsi széléig.
     
  6. A hallal is jobb óvatosnak lenni, mivel folyómenti vidékeken szerencsét hoz (ahány pikkely, annyi pénz), másutt viszont baljós állat, hiszen elúszik vele a szerencse.
     
  7. Az óévtől mindig hangosan-zajosan búcsúzzunk el, hogy elijesszük az ártó szellemeket, innen ered a duda fújása. Aki babonás fújja jó hangosan, hiszen régen is kereplővel, dudákkal, kolomppal próbálták elűzni a bántó szellemeket a legények!
     
  8. Az is nagyon fontos, hogy az év utolsó napján csupa jó dolgokkal vegyük körül magunkat – tilos a takarítás anyukák!
     
  9. Az év első napján pedig tartózkodjunk a veszekedésektől, családi viszályoktól, mert az egész évünket veszekedés fogja jellemezni.
     
  10. Újév napján ajándékozzuk meg gyermekeinket, de csak dióval, almával vagy pogácsával.

Óvatosan a fogadalmakkal, csak olyat fogadjunk meg, amit be is tudunk tartani!

 
Nagyon Boldog és Sikerekben Gazdag Új Évet Kíván Kicsiknek és Nagyoknak az imami szerkesztősége!
 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.
Ugrás az oldal tetejére