Jelenlegi hely

Lehetőségek a szülési fájdalmak csillapítására

Mai világunkban már nem kell szükségszerűen fájdalommal szülni. Számtalan gyógyszeres és alternatív, gyógyszermentes fájdalomcsillapítási lehetőség létezik.

Gyógyszermentes, alternatív fájdalomcsillapítás

 

E módszerek közös vonása, hogy nem biztosítanak teljes fájdalomnélküliséget, inkább csak a fájdalom enyhítésére alkalmasak.

Aktív szülés, avagy „Készülj tudatosan a szülésre”: 

A szülés lefolyásának és körülményeinek megismertetését jelenti a kismamával.

Leggyakoribb módszerek:

  • Gáttájéki masszázs megtanulása
  • Kegel-torna
  • Szakirodalmak ismerete
  • Szülés-előkészítő tanfolyam
  • Légzés megtanulása
  • Kismamajóga
  • Terhestorna
  • Apa jelenléte

TENS elektrostimuláció: 

A szerkezet elektromos impulzusokat küld az agyba, felszabadítva ezzel az endorfinokat, így változtatva meg a fájdalom érzékelését.

Vízben vajúdás: 

Már több kórházban is biztosított e lehetőség. A szülő nő egy vízzel telt kádban helyezkedik el. Hatása: gyorsul a tágulási szakasz és a meleg méhlazító hatású.

Akupunktúra: 

Hasznos lehet akupunktúrás pontok nyomása szülés közben, ill. a sarok dörzsölése. Kevésbé elterjedt módszer, hatásosságát sokan kétségbe vonják.

Hipnózis: 

A kismama megváltozott tudatállapotban szül, így átértékeli a fájdalmat: csökken a szorongás és a félelemérzet, rövidül a tágulási szakasz.

Gravitáció kihasználása:

A vajúdás alatti mozgás (séta, állás) megváltoztatja az érzékelést, enyhíti a fájdalmat. Fontos az egyenes testtartás, kihasználva a gravitáció erejét, hogy a baba lefelé haladhasson.

 

Gyógyszeres fájdalomcsillapítás

 

Kábító fájdalomcsillapító: 

Érzéstelenítő anyagot fecskendeznek a kismama véráramába, hatása 3-4 órát tart. Hátránya, hogy a méhlepényen keresztül bejut a baba véráramába, ezért manapság szinte már nem is használják.

Gázkeverék, kéjgáz: 

A kismama nitrogénoxidul-oxigén keverékét lélegzi be, a légutakon keresztül kiürül az anya szervezetéből, gyors, biztonságos, de sajnos a babára is hatással van, ezért szintén nem használják az utóbbi években.

Epidurális érzéstelenítés (EDA): 

Két csigolya közötti katéteren át kapja a kismama a gyógyszert, szinte teljes fájdalommentességet biztosít, kevés a magzati és anyai kockázat. Napjainkban a legelterjedtebb és legmegbízhatóbb módszer. Mellékhatása: kitolási szakasz megnyúlhat, nyomási reflex csökkenhet, de jó szülésvezetéssel orvosolható.

Összeállította: Nyíregyházimami

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

5+1 Nem tucatajándék Valentin napra

Ha igazán egyedi és személyre szabott Valentin-napi ajándékot szeretnél, akkor érdemes olyat választani, ami nemcsak különleges, hanem érzelmileg is jelentőségteljes.
Nézzünk hóemberes filmeket!

Nézzünk hóemberes filmeket!

Tudtad, hogy január 18-án ünnepeltük a hóemberek világnapját? Ugyan igazi hó nem nagyon esett még idén, így elmaradt a hóemberépítés is, bekuckózni viszont ér. Remek választás olyan filmeket nézni, amelyek a hóemberekhez, a télhez és a téli csodákhoz kapcsolódnak.
Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

Gyermekkori ekcéma: Okok, tünetek és kezelési lehetőségek

A gyermekkori ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amely már csecsemőkorban megjelenhet. Bár nem fertőző, a viszkető, száraz és gyulladt bőr jelentős kellemetlenséget okozhat a gyermekeknek és szüleiknek egyaránt. Az ekcéma hátterében genetikai és környezeti tényezők állhatnak, de megfelelő ápolással és életmódbeli változtatásokkal jól kezelhető.
Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Új lendület a második félévre: kreatív tanulási technikák, amiket érdemes kipróbálni otthon

Véget ért a tanév első fele, és már a szülők is kézhez kapták gyermekeik félévi értesítőjét az elért osztályzatokról. De mit tehetsz szülőként, ha a jegyek nem felelnek meg az elvárásaidnak? Hogyan támogathatod gyermekedet abban, hogy önbizalma és tanulási kedve kitartson a tanév hátralévő részében?
Ugrás az oldal tetejére