Jelenlegi hely

Mi is az a Halloween?

A Halloween az angolszász országokban a boszorkányok, szellemek ünnepe október 31-én. A közép-kelet-európai kultúrkörben korábban ismeretlen ünnep mára ide is elért. De mit is ünneplünk a rémekkel valójában?

Magyarországon már eljutottunk a tökfaragás közös családi programjáig, és persze a gyerekek itt is rajonganak mindenért ami undi és ijesztő. A szolgáltatóipar is rákapott a rémes bulikra és kiegészítők gyártására. Ennek ellenére sokan összekeverik a Halottak napjával. Honnan alakult ki a Halloween?

Pogány keverék

Mára több ókorból eredeztethető rituálé és a rárakódott keresztény liturgiák és persze helyi mondák keverékévé vált az ünnepkör.

A kelta kultúra őszre (november 1-jére) eső újév Samhain ünnepén a kelták hite szerint az elmúlt évben meghaltak lelkei ezen az éjjelen vándorolnak a holtak birodalmába, így összezavarhatják az élők életét. Az emberek a szellemeknek ételt és állatot áldoztak, hogy megkönnyítsék a vándorlásukat.

Britanniának Rómával való kapcsolata idején két rokon római ünnep is elvegyült a halloweennel, úgyhogy mai állapotában ez az autentikusnak ismert kelta ünnep komoly mediterrán elemeket tartalmaz. Az első a római Feralia, a holtak emléknapja (innen a holtakról való emlékezés rituáléja), a másik pedig Pomonának, a gyümölcstermésért felelős númennek a napja (az ő szimbóluma volt a mai halloweeneken fontos szerepet játszó sok alma).

 

Alma és tökszellem, a Halloween szimbólumai

A pogányok után keresztény ötletek

A kereszténység terjesztésekor aztán a hittérítők azt a feladatot kapták, hogy lehetőség szerint a keresztény szokásokat a pogány ünnepekhez igazítsák azok betiltása helyett. Így ez a pogány ünnep a keresztény mindenszentek ünnepe lett (omnium sanctorum). III. György pápa a 800-as években a korábban május 13-án ünnepelt Szűz Mária és a mártírok emléknapját október 31-re helyezte át. Írországban ez az éjszaka All Hallow's Eve, „Mindenszentek éjszakája” nevet kapta. November első napja volt az ünnepnap, All Saints' Day (All Hallow's Day, „Szentek napja”). Később ez a kettő sok helyen összemosódott.

Marharépából tök

A töklámpás lett az idők folyamán a halloween legfontosabb jelképe. Az ilyenkor használt kivájt töklámpást egy régi történet alapján faragják mai is hagyományosan ijesztően vigyorgó rémfejjé.

Angol nyelvterületen elterjedt neve: Jack O’Lantern. A történet szerint nevét egy Jack nevű részeges férfiről kapta, aki az ördögtől olyan ígéretet csikart ki, hogy lelke nem fog a pokolra kerülni. Jacket viszont a mennyországba sem fogadták be. Az ördög egy széndarabot adott Jacknek, amit ő egy marharépába rakott lámpásnak. Azóta Jack lelke ennek a lámpácskának a fényénél keresi nyugvóhelyét.

Az Amerikai Egyesült Államokban az eredeti marharépát a jóval látványosabb tök váltotta fel, a halloween pedig fontos ünnepé vált. Október 31-én, sötétedés után az ajtó előtt jelmezbe öltözött gyerekek jelennek meg, akik Trick or treat!, szabadon fordítva: „Csokit vagy csalunk!” kiáltással szólítják fel a lakókat állásfoglalásra. Elméletileg a szerencsétlen ajtónyitónak van lehetősége „botot” választani – a következményekkel együtt. Általában a gyerekek édességet kapnak, a felnőttek pedig jót szórakoznak, és baráti társaságban, jelmezbált rendezve ülik meg ezt az ünnepet.

Trick or treat!, szabadon fordítva: „Csokit vagy csalunk!

Túl a csokigyűjtő akción az ünnep sokkal többet jelent: hatalmas felhajtás ez Amerikában mindenhol. Halloween partikat tartanak felnőtteknek, gyerekeknek, céges dolgozóknak: az udvart, a házat túlvilági hangulatúvá varázsolják, majd különféle jelmezekbe öltözve mulatoznak.  A töktermeléssel foglalkozó farmokra ömlenek az emberek kiválasztani a legszebb faragni való tököt, akik természetesen versenyt rendeznek a legnagyobb tök kategóriában.

Tökfaragó és tökös pite sütő versenyek, jelmezversenyek, házdekorációs versenyek és bemutatók, utcai és városi szinten egyaránt jellemzőek mindenhol. Az iskolákban beöltöznek a gyerekek és cukrot osztanak az osztályokban. Népszerű szórakozás ilyenkor az almahalászat, melynek célja egy vízzel teli vödörből szájjal kiszedni az almát.

Európában a halloween sokáig feledésbe merült. Néhány helyen elvétve jelmezbe öltöztek és tökdíszeket helyeztek el a lakásban, de ez a szokás is hanyatlóban volt. Az utóbbi években azonban a halloween ünneplése ismét visszatért, valószínűleg a népszerű amerikai ponyvakultúra (képregények, filmek) nyomán. Az utóbbi években Magyarországon is egyre több helyen ünneplik meg jelmezes bulikkal, tökfaragással.

Forrás: Wikipédia

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Ugrás az oldal tetejére