Jelenlegi hely

Életmód a szoptatás alatt

A család élete a kisbaba születése után megváltozik. A szülők - és köztük az édesanya - elsődleges feladata az lesz, hogy gondoskodjon a csecsemőről. Honnan merítsen ehhez elég erőt? Hogyan és mennyit étkezzen? Ha beteg, milyen gyógyszert szedjen? Árt-e vagy használ-e a rendszeres mozgás a tejtermelődésnek? 

Fontos tudni, hogy az anyatej minősége nem függ az anya által elfogyasztott étel minőségétől. A szoptató édesanyáknak napi ötszáz többletkalória fogyasztása javasolt, és ezen belül 20 gramm legyen a fehérjetartalom. Egy tízórai és uzsonna beiktatásával fedezhető az a plusz néhány száz kalória, amit a tejterlmelődés igényel. Ennek oka:  A többletkalória fedezi a tejtermeléshez szükséges energiának a kétharmadát, míg a többi a terhesség során felhalmozódott zsírraktárakból származik. Ez a tejelválasztásra való felkészülés természetes módja.

A tejtermelés a kereslet-kínálat elvén működik - általánosságban elmondhatjuk, hogy annyi tej termelődik, amennyire a babának szüksége van - az anya táplálkozása erre nincs döntő befolyással. A kiegyensúlyozott táplálkozás az anya egészségének érdekében nagyon fontos és elengedhetetlen - a táplálkozáson túl a megfelelő folyadékbevitel és a pihenés a két legfontosabb elem.

Szabályok, amiket érdemes betartani:

- Napi öt-hatszori étkezés

- A magas zsír-, culor- és szénhidráttartalmú ételek kerülése.

- A lehető legtermészetesebb, lehetőleg adalékanyagmentes ételek fogyasztása.

- Minden nap nyers zöldségeek és gyümölcsök fogyasztása.

- Nassolás helyett keressünk egészséges alternatívát.

A napi folyadékbevitel továbbra is 2-3 liter folyadék, nem kell erőltetni, de fontos a folyamatos folyadékpótlás. Szoptatás közben legeyn kikészítve tea, gyümölcslé, víz, hogy közben is tudjunk inni. 
Tipp: a konyhapultra reggel készítsünk ki 4 db fél literes flakonban innivalót (víz, szoptatós tea, gyümölcslé), így egész nap szemelőtt lesz, látjuk, mennyit kell még innunk a nap végéig.

Pótuljuk a vitamint!

Fontos, hogy a szoptató anyáknak egyes vitaminokból és ásványi anyagokból 50-70%-al többre van szükségük, mint normál esetben. Jódból 30%-kal, vasból 33%-kal, folsavból 50%-kal, cinkbol pedig 57%-kal magasabb ilyenkor a szervezeted szükséglete. A baba agyfejlődésének érdekében ajánlott a napi 200 mg omega 3-zsírsav (DHA) bevitele a szervezetbe. A B2, B6 és B9 vitaminok hozzájárulnak a fáradtság csökkentéséhez.
Összeségében elmondhatjuk, hogy aszoptatás ideje alatt a legfontosabb a megnövekedett vitaminpótlás, amit már komplex készítmények szedésével pótolhatunk.

Koffein fogyasztás a szoptatási időben

Általános tapasztalat, hogy az anya által elfogyasztott koffeinmennyiség 0,5%-a megy át szoptatás által a baba szervezetébe. A megfigyelések alátámasztják, hogy nem kell mellékhatásokkal számolni, ha az anya napi kofeinfogyasztása 200 miligramm alatt marad - a túlzott koffeinfogyasztás azonban akár mérgezési tüneteket is okazhatnak a csecsemőknél, ezért a fogyasztását inkább mellőzzük. 

Segítségként:

  • egy csésze filteres feketekávé, kb. 150 ml: 60-100 mg koffeint tartalmaz
  • egy csésze fekete tea, 150 ml: 20-50 mg theobromint tartalmaz (hatása hasonlít a kooffeinhez, de nagyobb a vizetlethajtó hatása)
  • 10 dkg tejcsokoládé 6 mg theobromint tartalmaz
  • egy liter Coca-Cola kb. 520 mg koffeint tartalmaz

kép forrása: pixabay

Gyógyszerek szedése a szoptatási idő alatt

A legtöbb gyógyszer használati utasításában olvashatjuk: szoptatás alatt nem alkalmazható - kismamaként ezzel én is szembesültem (volt, hogy a kezelőorvos figyelmét felhívtam, hogy szoptatok - ő mégis olyan gyógyszert írt fel, amit szigorúan tilos volt beszedni...). Mit tegyünk hát? 
Ha orvoshoz kell fordulnunk, vagy gyógyszert kell vásárolnunk, fontos, hogy a kezelőorvost, gyógyszerészt elsőként tájékoztassuk arról, hogy szoptató anyák vagyunk. Ők a magyar és a nemzetközi adatbázisokból pontosan meg tudják állapítani a készítményben lévő hatóanyagok kockázati tényezőjét. Tényleg saját tapasztalat, hogy a megvásárlás után, a gyógyszer bevétele előtt mi is olvassuk el a használati utasítást! Ha szükséges, konzultáljunk képzett szoptatási tanácsadóval is, aki szaktudásukkal, a gyakorlatból is támogatják az anyákat. 

kép forrása: pixabay

Dohányzás és kábítószerek

Természetesen TILOS, rendkívül hamar és nagy mennyiségben megy át az anyatejbe a nikotin! koncentrációja az anyatejben az anyai vérplazmában mérhetőnek háromszorosa is lehet! H a terhesség előtt erős dohányosok voltunk, fontos, hogy kérjünk segítséget szakembertől a nikotinmennyiség csökkentéséhez és a dohányzásról való eszokáshoz. 
Mi történik, ha az anya dohányzik? A dohányzás csökkenti a tejmennyiséget, csökkenti a tej zsírtartalmát, gyengítheti a tejleadó reflexet.

A dohányzás kisbabára gyakorolt hastásai: a baba gyakran hány, sír, keveset alszik; gyarapodása sokszor lassú, korának nem megfelelő; gyakoribbak a felső légúti fertőzések, az asztma;a dohányos szülők gyerekei felnőttkorukban gyakrabban válnak maguk is dohányosokká.

Diéta, fogyókúra, méregtelenítés amíg szoptatsz?

A szoptatási idő alatt kifejezetten nem tanácsos a diétába, fogyókúrába való kezdés. A súlycsükkenés ugyanis méreganyagok felszabadulásával járnak az anyai testben (a fogyókúra első szakasza mindig ez), ami az anyatejjel kiválasztódnak és átmennek az baba szervezetébe. Fontos, hogy a szoptatási idő alatt semmiylen méregtelenítő gyógyteát ne igyon az anya, hisz a felszabadult "mérgek" átmennek az anyatejbe. Az erőteljes, drasztikus testsúlycsökkenés pedig a tejtermelődésre van nagy hatással, akár el is apadhat az anya teje.

Mozgás, sport

Régen azt tartották, hogy az anya kímélje magát, ne mozogjon sokat, mert megsavanyodik tőle a teje. Ma már mosolygunk ezen a régi bölcsességen. Ez az állítás kizárólag akkor igaz, ha az anya annyira sokat mozog, hogy izomláza lesz - az izmokban bekövetkezett változás hatására valóban megváltozhat a tej íze. Tehát a kismama nyogodtan mozoghat, de a terhelést illetően nagyon fonos a FOKOZATOSSÁG!
Az első hat hétben fontos a nyugalom, a pihenés - a test ebben az időszakban regenerálódik. 
Első gyakorlatként a has és a medencefenék izmait erősítsük, kíméletesen, kizárólag annyi gyakorlatot végezve, ami nem megterhelő. A babával végzett napi sétával elégedjünk meg az elején! A természetben való séta a kismama egészségére is jó hatással van. Ezek a séták javítják az általános fittséget, a szív egészségét, javítják a mentális közérzetet és az energiaszintet és a természetben való kintlét csökkenti a stressz szintet - valóban fontos, hogy ne az apuka, hanem valamelyik csalédtag vegye át a babával való sétálást, hanem az édesanyával közösen tegyék azt.
Ha az anyukának fájdalmai vannak vagy vérzikl, esetleg emlőgyulladása van, akkor még várni kell vagy pár napig le kell állni az edzéssel. 

Hogyan kezdjünk neki az otthoni tornának?
Torna előtt vagy szoptass meg, vagy fejd le az anyatejet - enélkül negyon kellemetlen lesz a mozgás. A nagysúlyzós feladatokat a szoptatás első heteiben mindeképpen kerülni kell. 
A covid egyik hasznos és pozitív hozadéka, hogy rengeteg, szakember által készített, kifejezettten kismamáknak szóló edzésanyag található az interneten. Ha van kismama ismerős, érdemes ezeket az +edzéseket" együtt végezni, így Te sem leszel egyedül. Ha megoldható, nézz utána, hogy a védőnői szolgálatnál, egészségközpontban, faluházban van-e kifejezetten kismamáknak szóló edzés - ha megoldható a baba felügyelete, oda is elmehetsz. 

 

Összeállította:
Vizaverné H. Zsófia
Szombathelyimami
Egészségfejlesztő tanár, 2 gyermek anyukája

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Már látogatható a Vörsi Betlehem

Egy kicsi falu különleges látnivalója – Idén is látogatható a Vörsi Betlehem

Tudtad, hogy egy Balaton melletti kis faluban látható Közép-Európa legnagyobb betleheme? Idén 75. alkalommal építette fel Vörsön a falu apraja-nagyja Jézus születésének pillanatát megörökítő bibliai jelenetet, aminek csodájára járnak a világ minden részéről.
Ugrás az oldal tetejére