Jelenlegi hely

Agyhártyagyulladás - a rettegett betegség

Már Hippokratész korában is ismert és rettegett betegség volt az agyhártyagyulladás. Súlyos, életveszélyes állapot, mely azonnali orvosi beavatkozást igényel. A megfelelő kezelés késlekedése napjainkban is súlyos következményekkel járhat…

Te tudod, milyen tüneteket kell figyelned? Hogyan lehet „elkapni”? Mi a teendő, ha agyhártyagyulladásra utaló jeleket észlelsz? Lássuk csak!

Mi is az agyhártyagyulladás?

Az agyhártyagyulladás (latin nevén: meningitis) az agyhártyák vagy agyburkok gyulladásos megbetegedése. A gyulladást kiváltó okokat két fő csoportra oszthatjuk: nem fertőzéses gyulladások, illetve élő kórokozókkal (vírusok, baktériumok, gombák, paraziták) történt fertőzés. A betegség lefolyása szerint lehet heveny vagy krónikus, illetve a kórokozótól és a szervezet szöveti és sejtszintű reakciójától függően különböző típusú: gennyes, savós vagy tuberkulózisos eredetű.

Mi okozza?

A nem fertőzéses gyulladások oka lehet koponyasérülés, sugárzás, vegyi anyagok, gyógy- vagy kábítószerek, rákbetegség.

A fertőzéses agyhártyagyulladások okozói olyan mikroorganizmusok, melyek a vérkeringés útján kerülnek az agy-gerincvelői folyadékba. A gombák és a paraziták által okozott gyulladás viszonylag ritka.

A vírusos agyhártyagyulladás leggyakoribb okozói az enterovírusok (herpes simplex 2-es és 1-es típusa, varicella zoster, mumpsz, HIV, LCMV). Ezek a vírusok többnyire cseppfertőzéssel, széklettel vagy köztes gazdák, például kullancsok segítségével terjednek. Nyers tehén- és kecsketej is okozhat fertőzést. Az ilyen, ún. virális agyhártyagyulladás általában jól gyógyul.

A bakteriális eredetű agyhártyagyulladásról ez sajnos nem mondható el. Rendkívül veszélyes, gyakran halálos kimenetelű betegség, melyet a beteg korától függően jellemzően más-más baktérium okoz.

Koraszülötteknél, újszülötteknél (körülbelül egy hónapos korig) a streptococcusok B törzsének III-as altípusa (mely a hüvelyflórában fordul elő), az Escherichia coli K1 antigént hordozó változata, és a Listeria monocytogenes IVb szerotípusa a leggyakoribb kórokozó.

Egy hónapos kor felett a Streptococcus pneumoniae (vagy Pneumococcus), a Haemophilus influenzae és a Neisseria meningitidis (más néven Meningococcus) okozza a legtöbb megbetegedést. Ezen baktériumok külső burka elősegíti a rejtőzködést a csecsemők, kisgyermekek amúgy is éretlen immunrendszere elől.

Felnőttek esetében a megbetegedések 80%-áért a Pneumo- és a Meningococcus felelős, ötvenéves kor felett pedig a Listeria monocytogenes által fertőzöttek aránya is nő.

Milyen tünetekkel jár?

A bakteriális eredetű agyhártyagyulladás tünetei kezdetben általánosak: levertség, étvágytalanság, hőemelkedés, láz. Rövidesen jelentkeznek azonban az idegrendszer izgalmi állapotát, és az agy kezdődő ödémásodását jelző tünetek: erős fejfájás, hirtelen felszökő láz, kötött tarkó, hányinger és hányás, ingerlékenység, aluszékonyság, tudatzavar, görcsök, bénulás, végül kezelés nélkül - akár néhány óra alatt - beáll a halál.

Az általános tünetek miatt a kezelés megkezdése sok esetben késik, ami akár a beteg életébe is kerülhet! Hogyan dönthetjük el, hogy csak egyszerű ovis vírusról vagy agyhártyagyulladásról van szó? Néhány egyszerű feladatot kell elvégeztetnünk a beteggel:

  • Kérjük meg, hogy nyújtott térdekkel, hanyatt fekvésből üljön fel úgy, hogy kezével háta mögött nem támaszkodik.
  • Kérjük meg, hogy nyújtott térddel ülve, hátát görbítve hajoljon előre, próbálja elérni lábujjait!
  • Kérjük meg, hogy az ágy szélén ülve húzza fel a lábát, és érintse az állához a térdét, esetleg adjon rá puszit!

Ha a fenti gyakorlatokat egyáltalán nem, vagy csak nagy fájdalmak árán képes kivitelezni, gyanakodhatunk az agyhártya izgalmi állapotára. Az is előfordulhat, hogy a gyermek túl kicsi, vagy a szülő idegességét látva megijed és sírva fakad, ezért nem tudja elvégezni a gyakorlatokat. Ilyen esetben a biztonság kedvéért mielőbb forduljunk orvoshoz!

Hat hónaposnál kisebb csecsemő esetében intő jel lehet a kutacs kidomborodása. A Meningococcus által okozott betegségre jellemző, hogy gyorsan terjedő, kék és lila színű pontokból álló bőrvérzéses kiütés előzi meg a többi tünetet. Ez rendszertelenül terjed a csípőn, a lábszárakon, a kötőhártyán és olykor a beteg talpán és tenyerén is.

Hogyan gyógyítható, és milyen következményekkel kell számolni?

Vírusos eredetű agyhártyagyulladás esetén nincsen speciális gyógymód. Az enyhe esetek otthon is kezelhetők ágynyugalommal, bőséges folyadékbevitellel, fájdalomcsillapítással. A gombák okozta megbetegedések szintén jól kezelhetők nagy dózisú gombaellenes szerekkel.

A bakteriális agyhártyagyulladás néhány óra alatt életveszélyes állapotot idézhet elő, ezért a legkisebb gyanú felmerülése esetén is azonnali orvosi beavatkozásra, még az alaposabb kivizsgálás megkezdése előtt antibiotikumos kezelésre van szükség.

A kezeletlen bakteriális agyhártyagyulladás legtöbbször halálos. Kezelés mellett, az okozó baktériumtól függően az újszülöttek és a csecsemők körében kb. 70-80%, nagyobb gyermekek esetében mintegy 98% a túlélési arány. A felnőttek 20-40%-a azonban még a gondos kezelés ellenére sem éli túl a betegséget. Magyarországon a meningococcusok által okozott agyhártyagyulladások 15%-a végződik halállal.

A betegségen átesett gyermekek mintegy 15%-ánál akár teljes siketségig terjedő hallásvesztés, értelmi fogyatékosság, tanulási és viselkedési zavarok, epilepszia léphet fel az agyban kialakuló hegesedés, összenövések miatt. A felnőtt betegek kétharmada maradandó károsodás nélkül gyógyul, 14%-ban maradványtünetként siketség, 10%-ban értelmi fogyatékosság jelentkezik. A kullancs által terjesztett agyvelő- és agyhártyagyulladás után többnyire idegrendszeri tünetek fordulnak elő: beszédzavar, bénulás.

Hogyan lehet megelőzni?

A legfontosabb az immunrendszer erősítése egészséges életmóddal, megfelelő táplálkozással, szükség esetén vitaminokkal és étrendkiegészítőkkel Az agyhártyagyulladás egyes okozói ellen védőoltás áll rendelkezésünkre. Több közülük Magyarországon a kötelező oltási rend része.

  • A BCG oltás tuberkulózis elleni oltóanyag, mely a fertőzés legsúlyosabb formájától (gümős agyhártyagyulladás) hivatott védeni az oltottakat. A legtöbb újszülöttet még a kórházban beoltják.
  • Az MMR oltást (mumpsz, rubeola és kanyaró ellen) 15 hónapos és 11 éves korban kapják a gyermekek.
  • A Di-aPer-Te+IPV+HiB oltást a torokgyík (diphteria), a szamárköhögés (pertussis), a merevgörcs (tetanusz), a gyermekbénulás (poliomyelitis) és az agyhártyagyulladás (purulens meningitis) ellen 2, 3, 4 és 18 hónapos, valamint 6 éves korban adják.
  • A pneumococcus elleni oltóanyag 2008 októberétől önkéntesen kérhető, a 2014. július 1. után születettek számára kötelező 2, 4 és 12 vagy 15 hónapos korban. Gyógyszertárból beszerezhető továbbá 23 szerocsoport elleni poliszacharid vakcina, amely 2 éves kortól adható. Az invazív pneumococcus betegség megelőzésére szolgáló Prevenar 13 konjugált pneumococcus vakcinát az 5 éves kor alatti, kiemelten magas rizikójú betegeknek - a külön jogszabály alapján térítésmentes védőoltásra jogosultakat kivéve - a háziorvos, házi gyermekorvos és csecsemő-gyermekgyógyász szakorvos írhatja fel 70%-os OEP támogatással.
  • A meningococcus öt csoportja (ABCWY) ellen létezik oltás, ám ez hazánkban nem kötelező. 2-12 hónapos korú csecsemők esetében két részoltás szükséges, egy éves kor felett egyetlen oltás is elegendő. Kétéves kor alatti gyermekek részére OEP-támogatással kérhető!

Ezzel az írással szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy az agyhártyagyulladás szélesebb körben ismertté váljon, hogy tudjátok, mikor kell azonnal orvoshoz rohanni. Az Imami szerkesztőségében csak ezen a héten két olyan két év körüli kisfiúról hallottunk, akik pár nap alatt életüket vesztették agyhártyagyulladás miatt. Ha csak egyetlen hasonló tragédiát meg tudnánk így előzni, már megérte!

 

Szerző: Sz. Szabina (Zalaimami)

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
Ugrás az oldal tetejére