Jelenlegi hely

Látogatóközpont a hajdúknak, hétpróbás kalandpark a gyerekeknek

Kézműves ház, kalandpark és múzeum egyszerre? Az újonnan nyílt vámospércsi Hajdú Látogatóközpont igazán családi hely, így nem lesz unalmas a történelem! Szeptembertől várja a látogatókat ez a különleges új épület mindössze húsz perces autózásra Debrecentől.

A legkisebb hajdúváros nagy álma

A hajdúhagyományokat és Bocskai István korát bemutató Hajdú Látogatóközpont kiállító- és bemutatóterem, kézműves iparház és hétpróbás kalandpark is egyben. Célja, hogy a múlt gazdagságát és a jelenkor technikai újításait egyszerre használva mutassa be a Bocskai- és a hajdúkultuszt.

Vámospércs, a látogatóközpontnak otthont adó legkisebb hajdúváros Debrecentől mindössze 20 km-re található. Többórás elfoglaltságot jelent kipróbálni a múzeum összes adottságát, így ideális hétvégi családi programként vagy osztálykirándulási helyszínnek.

A megyei önkormányzat is csatlakozik a hajdúmúlt értékeinek megőrzéséhez: Bocskai-kori szablyát készíttet, melyet a településeknek adományoz majd az összetartozás jegyében.

Történelem, hagyomány és technika

A látogatóközpont létrehozására egy régi polgári épületet újítottak fel 122 millió forintos uniós támogatásból, az Európai Unió Terület- és Településfejlesztési Operatív Programja által.

A épületben interaktív információs pult ad áttekintést a hajdúság eredetével, társadalmi hovatartozásával foglalkozó forrásokból, de látható egyebek mellett a hajdúk közös címere, több viaszból készült hajdú szobor, fegyvertár, idővonal. A kézművesudvar múzeumpedagógiai foglalkozásoknak is helyet biztosít, lehetőség van a korabeli viseletek felpróbálására is.

A Hétpróbás Kalandparkban az épület mellett található tematikus játszótéren a gyerekek 7 játékos elemből álló próba segítségével bizonyíthatják, hogy kiváló hajdú válhat belőlük.

Hajdú Látogatóközpont (4287 Vámospércs, Móricz Zsigmond utca 1.) Nyitvatartás: hétfő - péntek 8.00 - 16.00 óra.
Csoportoknak ajánlott a bejelentkezés, Korpa Tamás intézményvezetőnél, tel: 0670/3225757

Emlékszel még rá, kik is voltak azok a hajdúk?

A hajdúk már 400 évvel ezelőtt nyomták a 'jó zsaru, rossz zsaru' felállást.

Eredetileg, a 15-16. században az állatkereskedők által felfogadott marhahajcsárok voltak, a század végére azonban két csoportra szakadtak. Egy részük a várakat védve az uralkodó szolgálatában állt, másik részük viszont, a „szabad hajdúk” a hagyományos életmódot folytatták, és némi bérkiegészítést is végeztek rablásokkal.
Jól bántak a fegyverrel, ezért is tartotta fontosnak Bocskai István, hogy a saját oldalára állítsa őket a Habsburgok elleni függetlenségi háború idején. A békekötés után Bocskai jelentős részüket letelepítette, fegyveres szolgálatért cserébe földet és munkát adott nekik, mentesítve őket a jobbágyi kötelességek alól. Az így letelepedett 9254 szabad hajdú nemesi jogokat kapott ugyan Bocskai István erdélyi fejedelemtől 1605-ben, de ezt a magyar törvényhozás nem ismerte el. Így a hajdúvárosok kerületének lakosai nem voltak nemesek ugyan, de sajátságos szabadságnak birtokában voltak.

Hajdú-Bihar megye címere, bal oldalt Hajdú vármegye címerével és a sárkánnyal.

Szűkebb értelemben hajdúvárosoknak az úgynevezett öreg hajdúvárosokat nevezték, melyek a 17–19. században a Hajdú kerületet alkották: Hajdúnánás, Hajdúdorog, Hajdúböszörmény, Hajdúhadház, Hajdúszoboszló és Vámospércs, illetve egy ideig Polgár is.

A hajdúság nem csupán egy földrajzi elnevezés, hanem a hajdúhagyományokat ápoló kulturális identitás kifejeződése, a regionális öntudat jelölője, nem utolsósorban pedig jól gondozott márkanév.

Forrás: Wikipedia; Vámospércs város Facebook oldala

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.
Ugrás az oldal tetejére