Jelenlegi hely

Nyáron is tanuljon a gyerek?

Buta kérdés, igaz? Hiszen iskolaidőben sem tanul! Titkos (és aljas de jó szándékkal vezérelt) szülői trükkök, praktikák az észrevétlen nyári tanuláshoz nem csak szülőknek.

Gyerekszemmel mi sem volt természetesebb, mint a majd 3 hónapos nyári szünet első napján az iskolatáskát a sarokba vágva elfelejteni az összes matek és fizikaképletet. Úgy tűnt, feleslegesen foglalja a helyet a nyáron megismert zeneszöveg, film, izgalmas könyv és poén elől. Aztán persze szeptember első napjaiban csak úgy kapaszkodtam az iskolapadba, mikor rám zúdult a tavalyi anyag ismétlése.

Komolyabb, kétgyermekes anyuka aggyal persze túl soknak találom a felejtéshez a nyári szünetet, és az iskolaév eleji stresszt is.

Jó lenne valami átmenet, de hogyan? Ki tudna rávenni egy gyereket, hogy tanuljon nyáron is?

Egyáltalán, kell tanulni nyáron?

Elsősorban személyfüggő a dolog: nem mindenkinek van szüksége rá, ha annyira alapos és elmélyült a tudása, nekik valóban felesleges. De nézzünk szembe a helyzettel, az elmúlt iskolaévek a járvány árnyékában nem igazán adtak elmélyült tudást.

Az alsósoknál a frissen megtanult írás, olvasás, matematikai alapműveletek még nem ágyazódtak be elég mélyen, így jó lenne gyakorolni.

De ugye tudjuk, ami kötelező…

Hogy az unalom ne rosszra csábítson: színes-szagos feladatok, küldetéstudat

Csillogó feladatmegoldók

Ha nem kötelező, vagy pláne, tiltott, rögtön érdekesebb. A legtöbb kisgyermeknek, mint a szarka, ha valami csillog, villog, rögtön az érdeklődése középpontjába kerül. A nyári programhiányosabb időszakok, a hirtelen érkezett rossz idő rövid tétlensége, az unaloműzés szintén fontos motivációs tényező lehet.

Érdemes beszerezni pár, a gyermek érdeklődési körébe tartozó témájú feladatmegoldót: nekünk van Geronimo Stiltonos, Minecraftos, Star Wars-os… csak egy pár divatos név a széles palettáról. Egy unalmas pillanatban gyanútlanul előrántja az ember, valami olyan mondat kíséretében: - Nézd, szobatakarítás közben mit találtam! Meg se csináltál belőle egyet sem, kidobjuk? Tuti garantált a rárepülés a gyerek részéről, Neked meg a kávészünet!

Utálok olvasni!

Ismerős mondat? Naná! Az olvasás pedig nagyon fejleszt, még a helyesírást is, fontos lenne gyakorolni.

A hangos olvasás fejleszti a memóriát, segíti az agyat az összefüggések, szabályszerűségek felismerésében, megértésében.

Te is hangosan olvasod el a szerelési útmutatókat, igaz?

  • Adj küldetéstudatot a gyereknek! Keress a két kezedet lefoglaló házimunkát és kérd meg, hogy olvasson fel neked. Receptet, sms-t, egy korábban elkezdett cikket, vicceket… mindegy mit, csak olvasson hangosan – és persze megfeleljen az életkorának!
  • Ha kipróbáltatok egy új sütireceptet, ami nagyon bejött, írasd le vele. Akár össze is gyűjtheti egy saját receptkönyvbe, így nyár végére nagyon impozáns lesz a saját könyve.
  • Írjatok-rajzoljatok képregényt! A szuperhősök mindig nyerők, tervezhet akár saját szupehőst is! Képregényrajzoláskor egy-egy kis négyzetbe sűrítve kell megjeleníteni egy helyzetet, lényegretörően megfogalmazott rövid szöveget.
  • Bevásárlólista-írás? Naná, ha szeretné, hogy megfőzd neki a kedvencét! Gondoltad volna, hogy a "teljes kiőrlésű rozsliszt" kifejezést legalább 5 féle képpen el lehet rontani írásban?

A tankönyv tabu! Családi kirándulás kötelező!

Legalábbis a gyerek előtt. Ha nem emlékszel, mi is volt a tananyag bioszból vagy földrajzból, csak sutyiban csekkold. Utána sokkal könnyebb releváns, a témába vágó filmeket keresni nekik az ismeretterjesztő csatornákon.

  • A családi kirándulások alatt is sokat segíthet a jól megválasztott úti cél: az állatkerti, vadasparki, erdei séta is rengeteg területről egyszerre, összefüggéseiben mutatja be az olykor nem csak színes, de szagos állatvilágot is.

A II. világháborút nagyon jól illusztrálja a Sziklakórház: látványos, kézzelfogható történelem és maradandó élmény
  • Mindenképpen iktassatok be nyáron egy-egy ilyen kirándulást! A harmadikos tananyagot a Tisza-tavi Ökocentrum tökletesen lefedi, pláne, ha megfejelitek egy hajós túrával is.
Egy várlátogatás és a kínzókamra segít mélyíteni a középkor, lovagkor vagy a Rákóczi szabadságharc világát; míg a Budai vár Sziklakórháza és Atombunkere a Horthy éra és a második világháború idejébe varázsol.
  • A kiránduláskor szedjétek össze a térképet, prospektust és később beszéljétek meg, mit is láttatok, hol jártatok. Meséljen róla összefüggően, így mondatokat alkot tudatosan, következetes gondolkodásra, eseménymesélésre készteted, összefoglalja magának a lényeget... segítség a logikus gondolkodásmód, a történetmesélés terén.

Tematikus táborok

Kisebbik fiam ügyes matekból, de nem elég alapos. Így idén rábeszéltem egy különleges táborra, abakuszon tanul számolni, más oldaláról ismeri meg a számokat, fantasztikus képességfejlesztő hatása van. Közben végigszórakozta-játszotta az egyhetes tábort. Ha lehetőséged van rá, keressetek egy tábort, ami a tananyag kiegészítője is lehet.

Nyelvtanulás az idegen nyelven feliratozott kockákkal

Erőltetni nem szabad ezt sem, mert nem fog benne aktívan részt venni, csak a túlélésre fog játszani. De megalkudhattok. Mehet a kedvenc koncertjére, táborába, kirándulni a barátokkal, ha cserébe részt vesz a „szükséges” táboron is.

Van, amikor szakember kell

Egy egészségügyi probléma miatti hosszabb hiányzás, netán bukás okán érdemes szaktanárhoz fordulni. A tanév közben előfordultak különlegesebb helyzetek, például állandóan félrehall szavakat vagy feltűnően lassan halad társaihoz képest; szorongással vagy indokolatlan agresszióval reagál? Tanulási zavart, koncentrációs problémákat, képességbeli hiányosságot éppúgy jelenthet mint pszichés problémát.

Szakember, egy fejlesztőpedagógus, a pedagógiai szakszolgálat is segíthet, hogy hamar társai szintjére kerüljön a gyermek. Mielőtt megijednénk, nem biztos, hogy a gyerekkel van gond, lehet, hogy a helyzettel. Ismerősöm kislánya nagyon szorongott az iskolába induláskor reggelente. Pszichológussal folytatott beszélgetések során kiderült, hogy neki nem elég a reggeli időszakban a készülődésre szánt idő, félt, hogy valamit otthon felejt. A megoldás az lett, hogy előző este az összes ruhadarabot, eszközt előkészítettek, így sokkal nyugodtabban feküdt le és indult a másnap.

ADL - Debrecenimami

Fotók: Mikhail Nilov, Yaroslav Shuraev / Pexels; Sziklakórház Facebook oldala; Kis Zseni Debrecen fotója

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

A mi adventi naptárunk Nektek: 24 talányos és találós kérdés kicsiknek és nagyoknak

Tanító nénik, kisgyerekes szülők, most főleg rátok gondoltunk! Idén egy újdonságot készítettünk olvasóinknak. Fókuszban a találos és talányos kérdések!
2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

2025 és az 5 hosszú hétvége - versbe faragva hoztuk nektek

A tervezést soha nem lehet elég korán elkezdeni! Mutatjuk a 2025-ös ünnepeket és a hosszú hétvégéket rímekbe szedve:
Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Fénylő ablakok nyílnak – Világító adventi kalendárium

Élő adventi naptárrá változnak azok a települések, ahol a házak ablakait ünnepi fénybe és díszbe öltöztetik, számmal jelölve a napokat december elsejétől karácsonyig. A várakozás izgalma igazi közösségi élménnyé válik. Testi-lelki egészséget szolgáló program lehet ilyenkor az esti séta lakóhelyünk utcáin. 
Azok a titokzatos tanulási képességek

Azok a titokzatos tanulási képességek

Miért lenne fontos már az oviban a tanulási képességekkel foglalkozni? Hiszen fényévekre van még a suli! Pedig nagyon is az! Cikksorozatunk második része ezt a témát járja körbe.
Ugrás az oldal tetejére