Jelenlegi hely

Bogárhotel a kertbe - így készítsd, akár a gyerekekkel együtt!

Itt a tavasz, most érdemes bogárhotelt készíteni. Kertünk hasznos kis lakóinak szinte bármilyen természetes anyagból megfelel a szállás, és a gyerekek is szívesen részt vesznek az elkészítésében. Ha szétnézünk az udvaron, biztos találunk az építkezésből, kerti hinta vagy homokozó elkészítésekor megmaradt anyagokat, amit fel tudunk használni az építéshez.


Fotó: Pinterest

Kertünkben számos hasznos rovar él, bár kinézetre nem mindegyik a kedvencünk, mégis fontos munkát végeznek a portánkon. Segítenek a komposztálásban, elpusztítják a kártékony rovarokat, elvégzik a beporzást, szervesanyagot juttatnak vissza a talajba. Jusson eszünkbe a katicabogár, a pillangó, giliszta, méhek, darazsak és számos más rovar.

Túlgondolnunk sem kell, hogy kinézetre milyen legyen a bogárhotel, kreativitásban bátran hagyatkozzunk gyermekeinkre. Már az anyagok összeválogatásában is szívesen segítenek, mi pedig a készítés során elmondhatjuk nekik egy rögtönzött környezet óra keretében, - úgyis nagyon benne vagyunk most az otthoni oktatásban - hogy milyen rovarok élnek a kertünkben és miért hasznosak. 

Miből készüljön a bogárhotel?

Kifúrt farönk, amibe 8-10 mm-es furatokat készítünk. Deszka, dióbél, kövek, kiránduláson szedett toboz, cserép darabok, lyukacsos tégla, tömör tégla az emeletek építéséhez, ágak, gallyak, nád, fakéreg.

Fontos, hogy legyen lába vagy állítsuk rá valamire, nehogy átnedvesedjen, és tetőt is készítsünk rá a beázás ellen. Ha kisebbet készítünk, akár fára is felakaszthatjuk, keressünk neki szélvédettebb helyet. Az így elkészített bogárhotel kertünk dísze is lehet.


Fotó: Pinterest

Mi van a méhekkel, darazsakkal? Nem csípnek meg?

A legtöbb méh- és darázsfaj rendelkezik fullánkkal, soha ne próbáljuk megfogni őket, nem barátkozni jönnek a kertünkbe. A támadékony, családokban élő méhek és darazsak nem tudnak beköltözni ezekbe a szűk járatokba, amit fúrunk (8-10 mm), mert itt nincs hely nekik a lépek megépítésére. Tehát a bogárhotel nem vonzza oda ezeket a családokat.

Felépítés után nincs vele gondunk, takarítani sem kell. A rovarok évente takarítják, tatarozzák a bölcsőjáratokat. Ha most elkészítjük, nyár végére biztosan benépesítik, fészekként használják, ide rakják le a tojásaikat. Télen pedig a hibernálódáshoz nyújt védelmet, kertünk hasznos lakóinak. 


Fotó: Pinterest

Amikor a lakók beköltöztek, a gyerekekkel együtt nagyítóval megfigyelhetjük a rovarokat, fotózhatjuk őket, ideális makrofotó helyszínek ezek, nagyon jó képeket tudunk majd készíteni. Kellemes és hasznos időtöltést kívánok! 


- Monorimami - 

Forrás: Út a Kerthez, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület

 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére