Jelenlegi hely

10 jó tanács az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.

Szilveszterkor és újévkor a szokások és hiedelmek célja, hogy biztosítsa a következő esztendőre az emberek egészségét, szerencséjét, bő termést, az állatállomány szaporaságát, ilyenkor még a kevésbé babonás emberek is kaphatók egy kis varázslatra.


 

10 jó tanács a hagyományokhoz híven:
  

  1. Szilveszter napján nem szabad teregetnünk, így mosnunk sem, mivel teregetés közben kirázzuk a gazdagságot; és ne öntsük ki a szemetet sem, mert kiöntjük vele a szerencsét a házból! 
     
  2. Pontosan a gazdagság miatt nem ehetünk szárnyast, hiszen azok hátrafelé kaparják a pénzt, a sikert, míg a malacok az orrukkal túrják azt nekünk ki. A négylevelű lóherét tartó malac az egyik legfontosabb szerencseszimbólum, így ezen a napon malachús jár mindenkinek, a szárnyasokat pedig felejtsük el.
     
  3. De ne felejtsük el a legfontosabbat: a lencse, a bab vagy bármilyen aprószemes étel fogyasztását, mert az sok pénzt és szerencsét hoz a házhoz.
     
  4. Szilveszter éjszakájára süssünk szerencsepogácsát! Az egyikbe tegyünk egy érmét: a mondás szerint aki megtalálja, annak nagy szerencséje lesz!
     
  5. Készítsünk rétest, a gazdagság hosszúságát a rétes hosszúsága határozza meg, de mindkét vége érjen a tepsi széléig.
     
  6. A hallal is jobb óvatosnak lenni, mivel folyómenti vidékeken szerencsét hoz (ahány pikkely, annyi pénz), másutt viszont baljós állat, hiszen elúszik vele a szerencse.
     
  7. Az óévtől mindig hangosan-zajosan búcsúzzunk el, hogy elijesszük az ártó szellemeket, innen ered a duda fújása. Aki babonás fújja jó hangosan, hiszen régen is kereplővel, dudákkal, kolomppal próbálták elűzni a bántó szellemeket a legények!
     
  8. Az is nagyon fontos, hogy az év utolsó napján csupa jó dolgokkal vegyük körül magunkat – tilos a takarítás anyukák!
     
  9. Az év első napján pedig tartózkodjunk a veszekedésektől, családi viszályoktól, mert az egész évünket veszekedés fogja jellemezni.
     
  10. Újév napján ajándékozzuk meg gyermekeinket, de csak dióval, almával vagy pogácsával.

Óvatosan a fogadalmakkal, csak olyat fogadjunk meg, amit be is tudunk tartani!

 
Nagyon Boldog és Sikerekben Gazdag Új Évet Kíván Kicsiknek és Nagyoknak!
Makai Marianna - Kecskemétimami
 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére