Jelenlegi hely

Anya vagy... és NŐ!

Anya vagy, ami minden percedet kitölti? Dolgozol, háztartást vezetsz, szervezel, helyettük is gondolkodsz? Mindig rohansz, észben tartasz időbeosztást, edzést, osztálypénzt?

Sokszor furdal a lelkiismeret, és időnként úgy érzed, összecsapnak a fejed felett a hullámok?

Minden segítséget meg kell köszönnöd, hálásnak lenned, ha nem egyedül végzel 4 ember munkájával. Mert segítség a férj, a nagyszülő.

Az, hogy te győzöd erővel, a világ legtermészetesebb dolga.

Hiszen te akartad, te választottad, nem?

Imádod őket, élni sem tudnál nélkülük, közben egy kicsit elveszted önmagad. Anya vagy. Mindig a második, harmadik, negyedik gondolat. Ez nem döntés, ez jött magától. De mikor ért véget a korábbi életed? Hol volt az átmenet a felelőtlenség, és az anyaság között?

Ismerős, ugye?

Néha tükörbe nézel, és változnál. Néha jó lenne felvenni azt a régi ruhát, vagy valami igazán csinosat. Vagy csak eltüntetni azt a fránya úszógumit, ami a derekad körül szépen lassan ott maradt, mióta a gyerekeid megszülettek...

A neten bombáznak a jobbnál jobb ötletekkel, a csodadiétákkal, mind ígér sokat, és gyorsan...Jó lenne hinni benne! Kifizeted, és kész, nálad a kulcs, nem kell tenned érte semmit.

A szomszéd és a munkatársad is pontosan tudja, mi a tuti módszer.

És, hogy nyugodtan csalhatsz is, vagy csak ezt edd, de minden nap...

Rosszabb esetben kínálgatnak, hiába a szép elhatározás: "ennyi belefér, ettől nem fogsz elhízni, majd holnap fogyózol, ma ünnep van, ma együtt vagyunk". Nem tudod elképzelni az életed a reggeli ropogós kifli nélkül. Aztán rohansz, és bekapod, amit találsz az első éhségedben. Fogalmad sincs, hogy kellene másképp.

Este bújod a weboldalakat, tippeket gyűjtesz, hogy másnap reggel csak zabkását egyél, és ebédre szigorúan csirkemellet. Meg egy kis csokit, mert egy órával utána hirtelen megőrülsz az édességért. Csak két kockát….csak egy sort….csak egy-két vanilíás karikát…

Mert más is ezt eszi. Mert ez az élet.

Ezen nőttél fel, természetes számodra, hogy nyúlsz utána. Ezt adod a gyerekednek is, hiszen nekik szükségük van rá. Néha befészkeli magát a fejedbe a gondolat, hogy talán nem jó. De nincs más példád. El sem tudod képzelni, hogy csinálja, aki másként él.

Ideig-óráig talán menne. De mindig azt várnád, mikor eheted újra.

Szokások rabja vagy. Ha változtatsz is, a családodat a hagyományos elvek szerint eteted tovább. Mindig van otthon édesség, hogy legyen a gyerekeknek. Mindig van hova nyúlnod, ha elfogy a türelem.

Vannak próbálkozásaid. Fehérjediéta, mert van hozzá az a tuti shake, vagy a paleo, mert paleo sütit lehet…Hiszen megmondták.

És ő is azzal fogyott le. Hogy neked miért nem megy, azt már magad sem érted...

Pedig mindent megpróbáltál.

Ott van a család is, akik nem értenek.

A férjed nem eszi meg a céklát, a gyerek tejfehérjeérzékeny, így ő a túrót sem, a nagyobbik meg semmi zöldet. Viszont a rántott hús, meg a krumpli mindig elfogy. Változtatni kéne, mert a nagyobb lusta kamasz, csúfolják is, a gyerekek gonoszak. Férjnek magas a vérnyomása, szedi a gyógyszert, a koleszterinje se jó már, és a háta is fáj, de azzal biztosan nem megy orvoshoz. A családjában sokan meghaltak 50 körül, sosem vallaná be, hogy ezért fél. Dolgozik látástól vakulásig, néha beszéltek pár szót, hogy melyik gyereket hova vigyétek.

A csodadiétáktól mindig egy picit többet hízol vissza. A hasad sosem lesz már a régi. Csak azért veszel bikinit, mert másokon is van, és ők egy picit rosszabbul festenek benne.

Mi lehet a megoldás? Hogyan találhatod meg azt az utat, ami élhető, vállalható? Hogyan lehetsz újra energikus? Hogy tudsz úgy főzni, hogy mégis megegye a gyerek, és a férj is, aki nem túl fogékony az újításaidra?

Mert van megoldás. Van másik út.

Hiszen körülöttünk is élnek emberek más táplálkozási szokásokkal, más receptekkel. Nincs lisztes főzelék, nincs bunda a húson, mégis életben vannak.

A nyugdíjasok - látjuk turistaként az utcákon - vékonyak, és fittek. Biztosan nem csak a magasabb életszínvonal az oka. Hiszen az arcuk nekik is ráncos, és a hajuk ősz.

Talán a fittséghez köze lehet a hiányzó 30 kilónak is, amit itthon természetesnek veszünk az évek előrehaladtával. Vagy a sok sétának, kirándulásnak. Ami voltaképpen ingyen van. Rossz szokásokkal ne takarózzunk. Nem elegáns. Ha mélyen magadba nézel, a változás egyszerűbb, mint hinnéd.

Ha a sorozatok helyett fogod a családod, és sétáltok egy nagyot, mindenki jól jár. Vigyetek kis sajtot, zöldségeket, sonkát, jófajta kenyeret, sok vizet, és almát. Újra beszélgetni fogtok. A kis- és nagykamasz előbújuk a szobájából. Vegyetek fel játszós ruhát, és egy jó cipőt!  Menjetek ki a szabadba! Csodálkozzatok rá, milyen szép minden. Futkossatok, másszatok. Gyönyörű táj a mienk. Semmi akadálya, hogy együtt felfedezzétek.

Ha ismerősek ezek a gondolatok, kövesd Gyarmati Bea szakértőnk cikksorozatát, amivel kéthetente találkozhatsz oldalunkon!

Szerző: Gyarmati Bea edző, táplálkozási- és életmód tanácsadó

Web: www.changemylife.hu

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Ugrás az oldal tetejére