Jelenlegi hely

Űrhajós leszek!

Kevés kézügyességgel megáldott anyukaként olyan játékokat igyekszem kitalálni, amiben nagy szerepe van a fantáziának. Tiszta nyári estéken nincs is izgalmasabb a csillagos égboltnál!

 

Melyik gyerek ne akarna űrhajós lenni? Csakhogy ahhoz sokat kell ám tanulni... így hát mi is ezzel kezdtünk: megnyitottuk az űrhajós iskolát.

A gyerekek könyvespolcán körülnéztem, hogy milyen meséket, ismeretterjesztő kiadványokat találok a témában. Három kiadványra akadtam:

Bartos Erika: Bogyó és Babóca világot lát (Ebben a kötetben  a világűrbe és a tengerre jut el a kis katicalány és a csigafiú, a történet közben a legkisebbek észrevételnül ismerhetik meg a bolygókat.)

Nagy Natália: A Nap születésnapja (A vicces grafika és szöveg, ötletes szójátékok és játékos rímek miatt nálunk az egész család kedvence ez a könyv. Az ötmilliárdodik szülinapját ünneplő Nap a bulijára készülve bevásárol, süt-főz, fodrászhoz megy,  de megismerhetjük a fogyókúrázó Holdat,  a gyönyörű Vénuszt, a vagány Plútót és Merk úr, a kemény üzletember is felbukkan, akárcsak a többi bolygó. A mese végi adatok és fogalomtár pedig a nagyobbak tudásszomját is kielégíti.)

Tények három dimenzióban:  A világűr - Varázslatos csillagközi utazás (Igazi "tudományos" könyv, tényekkel, számokkal és gyönyörű 3 dimenziós képekkel.)

 

 

Ha nem találsz otthon semmilyen könyvet a témában, álljon itt röviden az űrhajós iskola "tananyaga":

Naprendszer: a Nap és a körülötte keringő égitestek (bolygók, holdak, aszteroidák, üstökösök) rendszere. A Naprendszert a Nap gravitációs vonzása tarja össze.

Hold: valamely bolygó vagy üstökös körül keringő égitest. A Földnek egy holdja van, a Hold. Naprendszerünkben a Merkúr és a Vénusz kivételével mindegyik bolygónak van holdja.

Bolygó: a bolygó, más néven planéta, valamely csillag körül keringő, szilárd közetből vagy gázból álló, gömb alakú égitest, aminek nincs saját fénye, csupán a csillag fényét veri vissza.

Csillag: izzó gázgömb, amely saját hőt és fényt termel. Minden csillag valójában egy nap. A mi Napunk 6000 fokos, színe sárga.

Meteor: az éjszakai égbolton pár másodpercig látható fénycsík. A jelenség oka, hogy egy porszem vagy kőzetdarab kerül az űrből a Föld légkörébe, és ott porrá ég.

Neil Armstong: A Hold az egyetleg olyan naprendszerbeli égitest, melyen emberek jártak.  Neil Armstrong űrhajós lépett először a Holdra 1969. július 21-én.

A naprendszer bolygói: Merkúr, Vénusz, Föld, Mars, Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Neptunusz, Plútó.

A "tanítás" körülményei: várjuk meg, amíg lemegy a nap, besötétedik az égbolt és megjelennek a csillagok! Fogjunk elemlámpát és a szabad ég alatt (udvaron, erkélyen) helyezkedjünk el kényelmesen. Ha könyvből olvasunk, akkor is beszélgessünk a bolygókról, csillagokról, kérdezzünk vissza, soroljuk fel a bolygókat együtt: a gyerekek imádni fogják!

 

A játék több napig is tarthat, folyamatosan izgalomban tartva a gyerkőcöket.

Az elmélet után - akár másnap - jöhet a "gyakorlat": készítsünk távcsövet! Erre tökéletesen jó egy háztartásban fellelhető papírhenger (vécé papír, törlőkendő stb.), amit tetszőlegesen díszíthetünk, festhetünk.

Készíthetünk bolygókat is: a kör alakokat kivágva, megfelelő színűre színezve gyurmaragasztóval rögzíthetjük a gyermek ágya mellé a falra, de zsinórra ragasztva akár fel is akaszthatjuk.

Végül jöhet a nagy kaland!

 

Ismét megvárva az estét, rendezzünk be egy űrhajót az udvaron/erkélyen!  Vigyük magunkkal a távcsövet, elemlámpát, használaton kívüli billentyűzetet, botkormányt,  takarókat, párnákat, űrbeli élelem gyanánt néhány szem gyerekvitamint és kezdődhet az űrutazás!

Találjuk ki közösen, hogy melyik bolygóra indulnak először, de nem kell tovább irányítani őket: nyugodtan a fantáziájukra bízhatjuk a továbbiakat! (Azért pirkadat előtt parancsoljuk őket ágyba )

 
Tipp: Ha a lakhelyetek közelében van planetárium, a játék részeként látogassatok el oda!

Jó szórakozást!

Készítette: Pécsimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Hogyan legyünk penge arcok a karácsonyi ajándékozáskor a kamasz gyerekeinknél?

Kis vagy nagykamasz? Egyben tuti megegyeznek. Minden ciki, és a válaszuk nem tudom, ha a karácsonyi kívánságaikról faggatjuk őket.
5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Ugrás az oldal tetejére