Jelenlegi hely

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Sokan mondják, hogy szeptember az új január. A nyári lazulás után sokan motiváltabban érkeznek vissza az edzőtermekbe. Hogy a kezdeti lelkesedés pár hétnél tovább tartson, érdemes szakemberrel konzultálni és konrét célokat meghatározni.


Fotó

Hogyan támogassuk az immunrendszerünket ősszel?

Nagyon fontos a vitaminok, ásványi anyagok pótlása. Mivel minden szervezet egyedi, ezeket nem lehet általánosságban meghatározni.

Hogy pontos képet kapjunk, mire is van igazán szüksége a szervezetünknek, érdemes egy állapotfelméréssel kezdeni.

Testkép analízis és vérkép alapján ajánlott konzultálni a megfelelő szakemberekkel, hogy milyen vitaminokra, tápanyagokra van még szükségünk az egyéni céljainkhoz igazodva.

Felesleges drága vitaminokat megvenni, csak azért, mert a reklámok erre buzdítanak. Minden szervezet egyedi, minden szervezet más igénybevételnek van kitéve. A legfontosabb a természetesség, amit lehet próbáljunk meg természetes formában pótolni. Ősszel az immunrendszer támogatása fontos, különösen a C-vitamin, az antioxidánsok és a rostok bevitele.

Őszi vitaminbombák a teljesség igénye nélkül:

  • szőlő: antioxidáns tartalma magas, B3, B6, E vitamin, foszfor
  • sütőtök: nagyon-nagyon magas a C-vitamin tartalma nem mellesleg sütibe is isteni, kálium tartalma segíti a méregtelenítést
  • dió: omega 3 zsírsavakban gazdag, sok E vitaminnal és antioxidánssal
  • édesburgonya: B1, B2, B6, E vitamin, de fehérje és rost tartalma miatt tápláló is
  • padlizsán: C-vitamin forrás, B, K vitamin, magnézium
  • vöröskáposzta: magas A, B és C-vitamin tartalma
  • körte: A és B vitaminok, C-vitamin, vas, magnézium, jód, foszfor, kálium
  • szilva: A, B, C vitaminforrás
  • alma: A, B1, B2, B6, vas, kálcium, magnézium, folsav
  • füge: A, B vitamin, kálcium, magnézium, foszfor, kálium

Mindig a helyi, és az évszaknak megfelelő zöldségeket és gyümölcsöket részesítsük előnyben!

Ha van rá lehetőséged támogasd a helyi termelőket! Nagyon meghatározó, hogy amikor édesanyád várandós volt veled, hol éltetek, milyen élelmiszerekkel táplálkozott. Azokra a tápanyagokra, amit pocaklakóként megkaptál, most is szüksége van a szervezetednek.

A külföldről behozott zöldségekkel és gyümölcsökkel az a legnagyobb probléma, hogy éretlen állapotban szedik le őket, (ilyenkor még jóval alacsonyabb a vitamin és ásványi anyag tartalmuk is) ráadásul növényvedőszerekkel kezeltek, és az érlelésüket is kémiai úton oldják meg.

Kezdd a napod egy nagy pohár vízzel!

Ne a kávé legyen az első, amit magadhoz veszel! Először mosd át vízzel az emésztőrendszered, had ébredjen fel magától a szervezeted, utána 30 perccel fogyaszd el a reggelid és csak utána a kávét.

Legalább napi 20 percet tölts a friss levegőn, ha teheted fizikai aktivitással egybekötve!

Akkor is, ha hideg van, fúj a szél, vagy esik az eső szükséged van a "szellőzésre". Lehet egy séta, könnyű kocogás, vagy őszi ház körüli munka is. A szervezetednek is hozzá kell szoknia az időjárás változáshoz, a legjobb módja pedig a szabadban töltött idő. Szállj le egy megállóval előbb, vagy sétálj haza! Családi programként gyűjthettek a gyerekekkel őszi terméseket vagy színes leveleket is.

Ahelyett, hogy drága méregtelenítő kúrákra költenél, válaszd a gyógyteákat.

Ugyan lassabban fejtik ki hatásukat, legalább 2 hétig folyamatosan kell őket fogyasztani a kívánt hatás elérése érdekében, rendkívül megbízhatóak. A gyógyteákat is testsúly kilogrammhoz és vércsoporthoz igazítva szoktuk ajánlani, de napi 5-6 bögrével érdemes fogyasztani belőlük. Nagyon jó választás a menta, a citromfű, a zöld tea és a csalánlevél is.

Ha életmódváltásba kezdesz, haladj fokozatosan!

Ne ugorj fejest rögtön a mélyvízbe! Az azonnali heti 5 edzésnél sokkal hatékonyabb fokozatosan emelni a terhelést, majd olyan számú mozgásra beállni, amit hosszútávon is tartani tudsz.

Maradj a természetességnél, minél kevesebb „túlhájpolt” vitamin, minél több idő a szabadban, minél egyszerűbb, helyi ételek, sok folyadék, és mozgás.

Boldog őszt kívánok!

 


Szerző: Völgyesi Anett
táplálkozási tanácsadó, sportedző, a kaposvári Perfect Shape Alakformáló Szalon tulajdonosa

"Ha valamit nagyon akarsz, ne hagyd, hogy mások meggyőzzenek arról, hogy nem tudod elérni." Lewis Hamilton

 

- KAPOSVÁRIMAMI -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Ugrás az oldal tetejére