Jelenlegi hely

Szénhidrát – energiát nyerünk, vagy zsírrá alakítjuk?

A szénhidrátok anyagcseréjét hormonok szabályozzák. Az étkezések alkalmával bevitt szénhidrátot az emésztőrendszer bontja le építőköveire, majd a véráramba kerül. A véráramban a cukor egyszerű cukor formájában van jelen, ezt nevezik vércukornak. A vér segítségével jut el a cukor a sejtekhez.

A sejtek a cukrot ugyanakkor nem képesek „csak úgy” felvenni, ehhez szükség van egy hormonra, az inzulinra és az inzulinreceptoraikra. Az inzulint a hasnyálmirigy speciális sejtjei termelik, a megemelkedő vércukorszint hatására termelődik és kerül a véráramba. Eljutva a sejtekhez a receptorokhoz kötődnek és így segítik a cukor beépülését a sejtekbe, így jut energiához a sejt . A vércukorszint tehát szabályozva van az inzulin által…..DE…

... amikor magas szénhidrát és alacsony zsír és fehérje tartalmú ételt fogyasztunk el, vagy nassolgatunk napközben a vérben az inzulinszint magas marad ami miatt a sejtek inzulinreceptorai is állandó készültségben vannak. Egy idő múlva a sejtek ezt megunják és behúzzák a receptoraikat, a cukor nem tud bejutni a sejtekbe, relatíve a sejtek éhezni fognak. Az inzulin fokozni fogja a vércukor glikogénné alakítását a májban, viszont ha ez a raktár megtelik, akkor a felesleges cukrot zsírrá alakítja. Gyakorlatilag nagyon könnyen kialakulnak a makacs zsírpárnák, ha nem figyelünk!

Az alábbiakban próbálok egy kis segítséget nyújtani ahhoz, hogy ha már szénhidrátokról van szó, melyiket is válasszuk:

  1. egészséges szénhidrátok:

Részesítsd előnyben a zöld leveles (spenót, sóska, zellerszár, petrezselyem, rukkola) és egyéb zöld, illetve élénk színű, friss és idény jellegű, elsősorban megbízható, helyi forrásoktól beszerezhető zöldségeket. Pl.: hagymafélék, gyökérzöldségek, káposztafélék, stb.

Gyümölcsöket mértékkel és anyagcsere profilodnak megfelelően válassz! Itt is érvényes, hogy csak az idénygyümölcsöket részesítsd előnyben és kerüld a primőr, hosszan utaztatott fajtákat.

  1. egészségtelen szénhidrátok:

A magas glikémiás indexű és magas glikémiás terhelésű (magas inzulin igényű) élelmiszerek. Ide tartozik a legtöbb gabonaféle, a burgonya (burgonyakeményítő is), egyszerű cukrok, édességek, csokik, kekszek, szörpök, keményítő kivonatok (juharszirup, maltodextrin), magas fruktóz tartalmú készítmények. Annál rosszabb egy élelmiszer minél jobban fel van dolgozva és finomítva. Lehetőleg kerüld a mesterséges édesítőszereket és a cukorpótlókat is.

A következő cikk a legfőbb mumusnak kikiáltott zsírokról fog szólni.

Kaczur Beatrix
Személyi edző és funkcionális táplálkozási tanácsadó

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Tudtátok, hogy június 13. a Magyar Feltalálók Napja? Ezen a napon tisztelgünk a magyar találékonyság és kreativitás előtt, hiszen hazánk számtalan zseniális feltalálót adott a világnak. Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudósunk ezen a napon jegyeztette be a C-vitamin felfedezését, ezért emlékezünk meg évről évre a magyar találmányok és ötletek világáról. Ez egy szuper alkalom arra, hogy otthon ti is egy kicsit feltalálók lehessetek!
Ugrás az oldal tetejére