Jelenlegi hely

Négyszeresére nő a gyermekjóléti központok száma januártól

A kormány elkötelezett abban, hogy megújítsa a gyermekvédelmi rendszer elsődleges védelmi vonalát, a gyermekjóléti rendszert januártól.

Ennek érdekében négyszeresére emelik a gyermekjóléti központok számát - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára szerdán Székesfehérváron, az országos gyermekvédelmi konferencián.

Czibere Károly elmondta, hogy a jelenlegi 48-ról 198-ra nő a gyermekjóléti központok száma, és járási központok jönnek létre. Hozzátette: ezzel több figyelem, több erőforrás jut a hátrányos helyzetű térségekben családgondozásra. Az államtitkár megjegyezte, hogy a változással egyetemben 10 százalékkal emelik a gyermekjóléti munkára jutó forrásokat, a létrejövő központokat pedig egyszeri, 400 millió forintos támogatással fejlesztik.

Czibere Károly hangsúlyozta, hogy a gyermekvédelem területén tovább erősítik a nevelőszülői hálózatot. Teljesülni fog az a terv, hogy év végére a 6 évnél fiatalabb gyermekek mindegyike a gyermekotthonokból nevelőszülőkhöz kerüljön, jelenleg mintegy 90 százalékuk már most nevelőszülőknél van - mondta, hozzátéve: a jövő év végére a 12 év alattiak is 100 százalékban nevelőszülőknél lesznek.

Kisgyermek

Kiemelte, hogy a nagy gyermekvédelmi intézményeket "le kívánják bontani", az uniós tervezési ciklus végére már nem lesznek ilyen intézmények az országban.

Az államtitkár közölte, hogy a gyermekétkeztetés területén a kormány szándékai szerint az év minden napján napi egyszeri meleg ételt kapnak a gyermekek. Jelenleg a 360 ezer bölcsődés és óvodás korú gyerek közül 318 ezer étkezik ingyen, a következő lépés pedig a szünidei étkeztetés megteremtése lesz: a szülők kérelme esetén az önkormányzatok kötelesek lesznek étkezést biztosítani a rászoruló gyerekeknek valamennyi iskolai szünetben - fűzte hozzá.

Brájer Éva (Fidesz), Székesfehérvár alpolgármestere köszöntőjében kiemelte: egyre nehezebb a gyermekvédelmi rendszerben dolgozó embereket arra kérni, hogy hivatásuk szerint minél teljesebb szolgáltatást nyújtsanak a rászorulóknak. Ennek okaként az alacsony jövedelmet jelölte meg, és arra kérte a kormányt, hogy a szakembereket méltó javadalmazásban részesítse.

Czibere Károly erre reagálva közölte: a kormány élénken foglalkozik a kérdéssel, és az elvi megbecsülés mellett anyagit is kíván adni. Emlékeztetett arra, hogy a szférában dolgozók 2014-ben bérpótlékot, az idén pedig bérkiegészítést kaptak a bértáblán felül.

Elmondta, a kormány a szerdai ülésén tárgyal a bérkiegészítés 2016-ra vonatkozó folytatásáról, amely 28 milliárd forint többletbért jelent a közalkalmazotti bértáblára vetítve. Megemlítette, hogy a bölcsődei dolgozókat hamarosan a pedagógus-életpályamodell szerint javadalmazzák, továbbá dolgoznak azon, hogy a gyermekvédelem területén is életpályamodellt vezessenek be, ez várhatóan jövő tavasszal a kormány elé fog kerülni.

 

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Ne felejtkezzünk el cserepes növényeink téliesítéséről sem!

Ne felejtkezzünk el cserepes növényeink téliesítéséről sem!

Olcsó tippek és fortélyok az egészséges növényekért és a cserepes növények fagymentes átteleltetésért.
Ezt árulják el rólunk a takarítási szokásaink a pszichológus szerint

Ezt árulják el rólunk a takarítási szokásaink a pszichológus szerint

Sokan tapasztalhatjuk, hogy a takarítás nem pusztán házimunka, hanem lelki, pszichés folyamat is: nemcsak a lakóterünket tisztítjuk meg és rendezzük el, hanem vele a gondolatainkat, a lelkünket is. Ez pedig nem véletlen: a lakásunkhoz, a rendhez vagy éppen a rendezetlenséghez való viszonyunk ugyanis jóval többet mond el rólunk, mint gondolnánk. Az LG Fuller Bianka pszichológussal járta körül, miről árulkodnak a szokásaink.
Az ADHD-s gyerek agya másként reagál jutalomra, büntetésre

Az ADHD-s gyerek agya másként reagál jutalomra, büntetésre

Miért vallanak kudarcot a hagyományos nevelési módszerek az ADHD-s gyerekeknél? Az október a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD) és a diszlexia tudatosításának hónapja. A viselkedési tünetek mögött gyakran specifikus kognitív gyengeségek állnak. Szerencsére ma már egyre kevésbé azonosítjuk az ADHD-t a „rosszasággal”, azonban sok szülő és pedagógus szembesül azzal a kihívással, hogy a hagyományos nevelési eszközök nem működnek. De a szakértő szerint az ADHD-val élő gyermekek motiválására is megtalálhatjuk a hatékony. stratégiát.
Kézjel és koktél - segélykérés bántalmazás esetén

Kézjel és koktél - segélykérés bántalmazás esetén

A legutóbb történt, kiskorút ért bántalmazás esete mellett szülőként sem mehetünk el szó nélkül, fel kell vennünk a kesztyűt és felkészítenünk gyermekeinket az ilyen helyzetekre is.
Ugrás az oldal tetejére