Jelenlegi hely

A fruktóz-intoleranciáról „aszalt” formában

A fruktóz (gyümölcscukor, levulóz) a legédesebb ismert cukorféleség. A glükózhoz (szőlőcukor) hasonlóan fontos szénhidrát: a gyümölcsök nedvében, a mézben található nagy mennyiségben, az emberi szervezetben csak nyomokban van jelen, pl. vérben, spermában. A fruktózt a glükózhoz hasonlóan használja fel a szervezet, de a fruktóz lassabban növeli meg a vércukorszintet, ennek jelentős gyógyászati szerepe van. A fruktóz a legédesebb ízű cukor, édesebb a répacukornál is, így ugyanolyan édes íz eléréséhez 30-40%-kal kevesebb is elegendő belőle, ezáltal csökkenthető az energiabevitel.

Az emésztést-felszívódást követően a fruktózt a fruktóz-1-foszfát-aldoláz enzim glükózzá alakítja, a fruktóz-intoleráns emberek szervezetéből ez az enzim hiányzik. A betegség genetikai eredetű, tehát megelőzésre nincs mód, ritka betegségnek számít, 10-100.000 emberből egynél fordul elő.

Az első tünetek az anyatejes táplálás elhagyása után jelentkeznek: remegés, zavartság, kóros aluszékonyság, súlyosabb esetben görcsroham, kóma. Ha a fruktóz fogyasztása továbbra is fennáll, vese- és májkárosodás jöhet létre, ami sárgasághoz, hányáshoz, értelmi leépüléshez és növekedési zavarokhoz vezethet. A diagnózist több módon is felállíthatják: i) fizikális vizsgálattal (májmegnagyobbodás és sárgaság), ii) laboratóriumi vizsgálatokkal (alacsony vércukorszint, magas szérum húgysavérték, veseműködési zavarok), iii) májból történő szöveti mintavétellel, iiii) DNS-vizsgálattal (jelenleg kísérleti szakaszban). A betegség a fruktózmentes diétával kezelhető, ez a gyümölcsökben található fruktóz és fruktóztartalmú egyéb cukrok (pl. répacukor) teljes mellőzését jelenti. Sajnos a fruktózt széles körben alkalmazza az élelmiszeripar (édesítő, ízfokozó, színezőanyag). Szinte minden feldolgozott élelmiszerben megtalálható: gyümölcslevek, szószok, konzervek, kekszek, cukorkák, stb. Ezek az élelmiszer összetevők kerülendők: fruktóz, gyümölcscukor, kukoricaszirup, gyümölcslé, gyümölcslé-koncentrátum, fruktóz-glükóz szirup, méz, invertcukor, juharszirup, juharcukor, melasz, szorbit, inulin, cukoralkohol, oligo-fruktóz, frukto-oligo-szacharid.

A legtöbb gyümölcsnek magas a fruktóztartalma, de van néhány mely mértékkel ugyan, de fogyasztható, pl. grapefruit, citrom, ribizli, szilva, sárga- és kajszibarack, kivi, eper, szeder, málna. Meglepő módon a zöldségek között is találunk magas fruktóztartalmút (sárgarépa, káposzta, sütőtök, petrezselyemgyökér, cékla). Fontos: a zöldségeket, gyümölcsöket megéri párolt formában készíteni, mert úgy csökken a fruktóztartalom!

Összefoglalva az idejében felfedezett fruktóz-intolerancia ugyan nem gyógyítható, de odafigyeléssel, megfelelő diétával kezelhető és jó életminőség érhető el!

Utószó: ha felmerül fruktóz-intolerancia gyanúja, semmiképp se próbáljuk magunkat gyógyítani! Kérjünk beutalót a háziorvosunktól és keressük fel a legközelebbi gasztroenterológiai szakrendelést! A saját vagy családtag/barát „szakállára” kezdett diéta valótlan eredményeket adhat, nehezítve a szakemberek dolgát!

 

Írta: Kerekesné Tóth Boglárka, tudományos segédmunkatárs (Debrecenimami)

Debreceni Egyetem, Általános Orvostudományi Kar, Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet

A szerző a felmerülő kérdéseket a tothbogi@med.unideb.hu e-mail címen szívesen megválaszolja!

 

Fotók: pixabay.com

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére