Jelenlegi hely

Amikor félredobban a szív

A szív- és érrendszeri megbetegedések a magyar lakosság közel felét érintik. Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy kizárólag a felnőttek szenvedhetnek különböző szívbetegségekben, pedig a gyermekek körülbelül 0,8 %-a – azaz ezer gyermekből nyolc – érintett valamilyen veleszületett szív- és érrendszeri betegségben, és nagyon gyakoriak a szerzett szívbetegségek is.

Ha azonban időben észrevesszük az árulkodó tüneteket,számos gyermekkori szívprobléma kezelhető. A betegségek tüneteiről, kezeléséről Dr. Ladányi Anikót, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet Gyermek Kardiológiai Osztályának szakorvosát kérdeztük.

A gyermekkori szívbetegségek veleszületettek és szerzettek lehetnek. Az előbbi szívhibák előfordulásának aránya 0,8 %, amely azt jelenti, hogy ezer megszületett gyermekből nyolc fejlődési rendellenességgel látja meg a napvilágot.

A gyermekek körében a veleszületett betegségek mellett szerzettek is előfordulnak. Így például gyulladásos betegségek, szívritmuszavarok, szívizombetegségek. A leggyakoribb a szívritmuszavar, mely a gyermek kardiológia esetek 10 %-át teszi ki, és melyet bár sokesetben kinőnek a gyerekek, ajánlatos minden esetben orvoshoz fordulni, ha ennek jeleit érzékeljük.
 

Sokszor az elhízás a ludas

„A veleszületett szívrendellenességek nagy része enyhe, ami spontán vagy gyógyszereskezelés mellett gyógyul, ugyanakkor lehetnek igen súlyos, ijesztő tünetekkel jelentkező az élet első napjaiban sürgős szívműtétet vagy szívkatéteres beavatkozást igénylő állapotok is. Ezeken túl már fiatal gyermekkorban is igen gyakoriak az elhízás és a túlsúly miatti kardiovasculáris kockázati tényezők. Ez utóbbi elkerülése, megelőzése miatt rendkívül fontos, hogy a gyermekek egészségesen táplálkozzanak és rendszeresen sportoljanak” – mondta dr. Ladányi Anikó.
 

A magas vérnyomással vigyázni kell

Emellett egyre több gyermek szenved a magas vérnyomástól is, melyet joggal hívnak „néma gyilkosnak”, hiszen sok esetben halálos kimenetelű betegségek forrása is lehet. Ennek a betegségnek egyrészt nem minden esetben vannak tünetei, másrészt a gyermekek körében megnehezíti a pontos diagnosztizálást az a speciális helyzet, hogy a vérnyomásértékek életkor, testtömeg, testmagasság szerint különbözőek. Azaz egy 2 év körüli gyermek vérnyomása 95/55 Hgmm átlagosan, míg egy 12 éves esetében a normál érték 115/70 Hgmm. A nem kezelt magas vérnyomás gyakran előzménye valamilyen szív- és érrendszeri problémának.
 

Ha késik a diagnózis

„A súlyosabb szívhibák már a születést megelőző vizsgálatokkor, illetve rögtön a születés után diagnosztizálhatók. Van azonban sok egyéb olyan szívbetegség is, ami sokáig rejtve maradhat, s csak véletlenül, egy rutin vizsgálat közben vagy sportorvosi szűrésnél derül rá fény. Sajnos a késői diagnózis azt is jelenti, hogy a gyógyítás, illetve szükség esetén a műtét is lényegesen később történik meg, mint ahogy az az adott esetben optimális lenne. Ilyen esetekben sokkal nagyobb az esélye a különböző későbbi szövődményeknek, melyek közül csak egy a ritmuszavar” – fogalmaz dr. Ladányi Anikó.

A tapasztalat azt mutatja, hogy a gyermekek pszichés fejlődésében is törést okozhat egy későn felfedezett betegség. Ez különösen sportolók esetében kiemelten súlyos, hiszen ők ebben az esetben a korábbi megterhelést nem folytathatják.

Bármelyik betegségről legyen is szó, a diagnózist követően fontos, hogy a kis beteg megfelelő gondozásban részesüljön. A minél eredményesebb gyógyítás érdekében időben kell felismerni a betegséget, s elkezdeni a megfelelő terápiát.
 

A korai szívbetegség tünetei

A leggyakoribb korai szimptómák:

  • a csecsemő súlygyarapodása megáll, a súlya stagnál vagy csökken,

  • étvágytalanság, fáradékonyság, illetve az úgynevezettcyanosis, a gyermek bizonyos testrészeinek – ajak, körömágy – kékesszürke elszíneződése, ami súlyos szívproblémára utalhat,

  • ugyancsak árulkodó tünet, ha fokozódik a gyermeklégzésszáma, szaporább a pulzusa, illetve – ezt már orvos tudja csak megállapítani – pulzus- és vérnyomáseltérés van a felső és az alsó végtagok között
     

Kik a legveszélyeztetettebbek?

  • a kis súlyú koraszülöttek

  • azok, akiknek a családjában előfordult szívbetegség

  • az elhízott, túlsúlyos gyermek

  • azok, akik komplex genetikai rendellenességgel, kromoszóma eltéréssel születettek, akik körében több szívhiba fordul elő (Down-kórosok között gyakori szívhiba például a pitvar-kamrai sövényhiány)

  • akik Di-George, Turner, Williams, Marfan és Noonan szindrómában szenvednek.
     

Mikor kell szűrésre menni?

Ahhoz, hogy időben érzékelhető legyen a probléma, elhanyagolhatatlan a szűrés.

Fontos elvégezni ezeket:

  • újszülött korban: pulzustapintás és vérnyomásmérés a felső és alsó végtagokon is

  • óvodában

  • iskolakezdés előtt

  • intenzíven sportolóknál

  • szívbetegségre utaló bármilyen tünet esetén

  • ha a családban több családtagnál is ismert szívbetegség vagy ritmuszavar.

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

5 tipp, hogy a szülőség mellett magunkra is maradjon időnk

Szülőnek lenni csodálatos és hálás feladat, ami ugyanakkor számos lemondással és kihívással együtt jár: miközben egy másik emberi lény szükségleteiről gondoskodunk, sokszor érezhetjük úgy, hogy nem jut idő saját magunkra. Ne felejtsük el azonban, hogy az énidőre mindenkinek szüksége van, olykor tehát egy kicsit törődjünk saját magunkkal is.
Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

Hogyan segíthetünk a rászorulóknak? - Tippek nem csak az ünnepi időszakra

A rászorulók támogatása nemcsak karácsonykor, hanem egész évben fontos, de az ünnepi időszak különösen jó lehetőséget teremt a segítésre. Hoztam pár ötletet, hogy milyen módokon tehetünk jót:
Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

Hogyan maradjunk energikusak a téli hónapokban? - Tippek a tél okozta fáradtság ellen

A téli hónapokban gyakran tapasztalható fáradtság és energiahiány a hideg időjárás, a rövid nappalok és a kevesebb napfény miatt alakul ki. Az alábbi tippek segíthetnek, hogy energikusabbnak érezd magad ebben az időszakban:
Apák a gyermeknevelésben

Apák a gyermeknevelésben

Hogyan élhetik meg valóban a szülőséget az édesapák?
Ugrás az oldal tetejére