Jelenlegi hely

Gondolatok a könyvtárról

Lehet, hogy nem modern dolog, de a mai napig járunk a gyermekkel a helyi könyvtárba. A könyvtárnak ugyanis nem csak az az előnye, hogy gyakorlatilag ingyen juthat az ember könyvekhez, de valami olyan hangulatot áraszt, ami mostanában egyre inkább kiveszőben van.

Sokunk gyermekkorának meghatározó élménye a könyvtár, ami aztán az egyetemi évek alatt szinte szó szerint az ember második otthonává vált. Eszméletlenül hosszú órákat, napokat, vizsgaidőszakban nem egyszer heteket sikerült eltölteni a különböző könyvtárakban, az illatok, zajok, a hangulat pedig örökké belénk ivódott.

A könyvtár lehet kicsi (mondjuk egy kerületi "szabóervin", lehet nagy (az Országos Széchenyi), elegáns és kopottas, modern vagy régies, a lényeg, a miliő majdnem mindenhol ugyanaz. Azt gondolná az ember, hogy a digitális korban a könyvtár lassan elveszíti a jelentőségét, amiben persze lehet némi igazság, ugyanakkor a könyvtár nem csak a könyvek tára, jóval több annál – megpróbáltuk hát összeszedni, miért érdemes a gyermeket rászoktatni.

Rengeteg ingyenes dolog minden korosztály számára

Kezdjük az egyértelművel, és ebben az esetben nem kizárólag a könyvekről van szó, hiszen nagyon sok könyvtár szervez egyéb tevékenységeket, közösségi összejöveteleket, tanfolyamokat, szakköröket. Mindenki előtt nyitott A könyvtár egyik szépsége, hogy gyakorlatilag mindenki megengedheti magának, és mindenkit várnak nemre, bőrszínre, anyagi helyzetre, érdeklődési körre való tekintet nélkül. Egy könyvtárban tényleg mindenki egyenlő.

Közösséget épít

A fentiekből fakad, hogy egy könyvtár nagyszerű hely arra, hogy hozzánk hasonló emberekkel találkozzunk. A kisgyermekes szülők más kisgyermekes szülőkkel, az idősek más idősekkel, és még sorolhatnánk. Ami külön előny, hogy rögtön van közös téma.

A megosztásra tanítja a gyermekeket

Kivenni egy könyvet nem nagy dolog, vigyázni rá már inkább. A könyvtár arra is megtanítja a gyermeket, hogy vigyázni kell a máséra, hogy a könyv érték, ami ráadásul a közösség tulajdona, aminek ő is tagja.

A művészet bajnokai

Az előbb már említettük a különböző szakköröket, kiállításokat – egy-egy könyvtár bőven több, mint kikölcsönözhető könyvek összessége, a művészetekre is okíthatja a gyermeket, nem beszélve arról, hogy jó esetben egy-egy közönségtalálkozón akár írókkal is találkozni lehet. A könyvtárak tehát nagyszerű helyek, és digitális kor ide, digitális kor oda, ha segítünk fenntartani őket (például azzal, hogy beiratkozunk és rendszeresen járunk, nem beszélve arról, hogy megszerettetjük a gyermekünkkel is), akkor lesz létjogosultságuk a jövőben is.

Forrás: csalad.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Munkások vagy a munka ünnepe? Mióta ünnepeljük május 1-ét Magyarországon?

Itthon május elsejéről először 1890-ben emlékeztek meg, az első felvonulást a Városligetben tartották. De miért május 1-én ünneplünk?
Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Május első vasárnapja: a nevetés világnapja is

Tudtad, hogy május első vasárnapja a nevetés világnapja is? És azt, hogy először 1998-ban Indiában egy úgynevezett nevető klubban tartották meg?
Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Anyai küldetések – te melyik film műfajába illessz be?

Egy kisgyermekes anya napja egy akciófilmbe illő kihívások sorozata: reggeltől estig pelenkacsaták, katasztrófaelhárító műveletek, békítő bírák testületi ülései és mentőexpedíciók sokasága a játszótéren. Sok sírással, bizonytalansággal, puszival és öleléssel.
Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Ugrás az oldal tetejére